Proti výstavbě obchodního domu Kaufland na bohnickém sídlišti bojuje Praha 8 už od roku 2018. Minulý rok podala radnice spolu s téměř desítkou dalších spolků a institucí odvolání proti rozhodnutí magistrátu hlavního města, podle kterého projekt nepodléhá procesu posouzení jeho vlivu na životní prostředí a veřejné zdraví (tzv. EIA).
Kaufland by měl stát naproti severnímu vchodu do Botanické zahrady
„Opakovaně vyjadřujeme nesouhlas s výstavbou Kauflandu v lokalitě, která rozhodně netrpí nedostatkem obchodů, a naprosto se ztotožňujeme s místními obyvateli, kteří proti tomuto záměru protestují,“ říká místostarosta pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).
Původní záměr výstavby z roku 2018 byl v rámci procesu EIA připomínkován velkým množstvím obyvatel a spolků, přičemž nejčastější připomínky se týkaly neúměrného zvýšení dopravní zátěže v lokalitě, obav z nadměrného hluku a prašnosti spojených s provozem obchodního domu, nedostatečného množství zeleně v projektu a dalšího.
Co je EIA?
Podle EIA (Enviromental Impact Assessment) se posuzuje vliv plánované stavby na životní prostředí. Zkoumají se například vlivy na živočichy, rostliny, ovzduší, půdu a veřejné zdraví. Vlivy se v tomto procesu zkoumají jednotlivě, ale i ve vzájemných souvislostech. Stavba se hodnotí jako celek, tedy již od její přípravy přes provozování až po případnou likvidaci. Proces EIA podle zákona č. 100/2001 Sb., posuzování vlivů na životní prostředí provádí krajský úřad nebo Ministerstvo životního prostředí.
„Loni v létě jsme proti rozhodnutí magistrátu podali odvolání k Ministerstvu životního prostředí, protože se stejně jako stovky místních obyvatel domníváme, že taková výstavba má bez jakýchkoli pochybností negativní vliv na životní prostředí,“ komentuje postup radnice místostarosta pro bezpečnost Jiří Vítek (Patrioti). Ministerstvo na začátku letošního roku odvolání vyhovělo, tím zrušilo předchozí magistrátní rozhodnutí a vrátilo celou věc k novému projednání.
„Je to dílčí úspěch pro celé Bohnice, ale naše práce zde samozřejmě nekončí. Mé poděkování patří zejména spolkům a aktivním občanům, kteří výstavbu Kauflandu v této lokalitě dlouhodobě odmítají. Spolu nimi budeme důsledně trvat na tom, aby investor svůj záměr přehodnotil. Dlouhodobě podporuji variantu odkupu předmětných pozemků hlavním městem a následnou diskuzi s místními o jejich využití, tak aby s nimi bylo naloženo k veřejnému prospěchu a s citlivostí k území,“ doplňuje místostarosta Hřebík.
Podle mluvčí Kauflandu Renaty Maierle společnost na záměru výstavby obchodního domu stále pracuje. „Za dobu projektu se podařilo zohlednit velké množství změn, které vyplývají z požadavků okolní zástavby a občanů. Tímto obchodním domem chceme v dané lokalitě přinést projekt, který bude brát ohled na enviromentální stránku zastavěné oblasti a také bude pohledově odlišný od standardních obchodních center,“ sdělila Osmičce.
„Velké poděkování patří spolkům Prahy 8, zejména sdružení Proti plotu projekt pečlivě hlídá. Kaufland je i podle anket mezi občany zbytečný – vždyť nedávno se otevřelo nákupní centrum na nedaleké křižovatce ulic Lodžská a Zhořelecká,“ říká zastupitel z opozičního hnutí 8žije/Praha sobě a obyvatel Bohnic Tomáš Němeček.
Proti výstavbě protestuje řada spolků
Odvolání proti rozhodnutí Magistrátu hl. m. Prahy kromě MČ Praha 8 také podaly:
MČ Praha – Troja
Krajina pro život, spolek
Salvia – ekologický institut, z.s.
8jinak!, spolek
Arnika – centrum pro podporu občanů
Proti-plotu, z.s.
Spolek „TROJA TROJOU“
EKO BŘEVNOV z.s.
Holešovičky pro lidi, z.s.
(TK)