Alarmující čísla přinesla data z webu drogy-info.cz. Ukázalo se, že v riziku digitální závislosti čtyři a více hodin denně je podle různých studií 15 až 25 procent žáků základních a 10 až 15 procent studentů středních škol v ČR.
Výskyt rizikového hraní her a času stráveného na sociálních sítích je vyšší mezi chlapci a klesá s věkem. „Čísla, která studie ukázala, mohu potvrdit i z praxe. Čeští teenageři mají v průměru pět profilů na sociálních sítích, přitom první profil si nejčastěji zakládají v 11 až 12 letech. Čas trávený hraním her hlavně na mobilu je pak vyšší o víkendech,“ potvrzuje adiktolog Radek Němec z terapeutické kliniky NEO Centrum, která poskytuje také přes pojišťovnu služby mladistvým a nabídla spolupráci školám v Praze 8.
Praxe ukazuje, že závislost spouští špatný duševní stav. Dospívající může trpět třeba traumatem, stresem, obtížemi v navazování vztahů nebo v sebepojetí a sebeúctě. Závislostní chování je pak často způsobem zvládání oné zátěže. Praxe také ukazuje, že počáteční „pouhá“ závislost na mobilním telefonu může vyústit v problémy se školními výsledky či neshody v rodinách. To se projeví mnohdy u teenagerů sebepoškozováním. Důležité je zjistit, proč dítě často mobil používá a také co na něm dělá. Nešťastné je určitě rovnou zakazovat. Jako lepší přístup vidí Radek Němec jít příkladem a vytvářet zdravé návyky jako trávení času venku pohybovými či jinými aktivitami, a to v co nejnižším věku.
(red)