Landscape festival se letos koná v Praze od června do začátku října, tentokrát s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá.
Akce, která se již tradičně věnuje širokým souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění, se zaměřila na proměny lokalit čtyř pražských dopravních a infrastrukturních uzlů, mezi nimiž nechybí také Palmovka. Právě v tomto území, čekajícím na komplexní transformaci, nabízí Landscape festival řadu umělecko-architektonických intervencí a děl renomovaných tvůrců i studentů. Jejich zásahy nabízejí oživení a originální pohled na tuto významnou rozvojovou lokalitu Prahy 8.
Více informací na www.landscape-festival.cz.
Pořadatelé vybrali čtyři lokality procházející kompletní urbanistickou a architektonickou transformací, každou v jiné městské části a v jiném stadiu přerodu. Čtyři pražské dopravní brownfieldy Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovka a Nákladové nádraží Žižkov zaznamenávají čilý developerský i aktivistický ruch, ale hlavně se nacházejí ve všeobecném módu očekávání, zda budou příkladem kvalitního urbanistického rozvoje metropole, včetně osvícené integrace výtvarného umění do vznikajících nových veřejných prostor či zda se tu najde i dostatek dostupného bydlení a vznikne-li díky tomu i pestřejší sociální inkluze. Landscape festival si klade za cíl popsat současnou situaci prizmatem festivalové akupunktury a nabídnout návštěvníkům svůj pohled, ve spolupráci s majiteli pozemků či investory, urbanisty, architekty a umělci. A také samozřejmě i s politiky velké Prahy a městských částí, kam daná území spadají.
Komplikovaná lokalita
„V rámci Landscape festivalu se mimo jiné prezentuje i strategický dokument Plán Rozvoje MČ Praha 8, který se stane základním pramenem pro budoucí rozhodování radnice při posuzování stavebních záměrů. Existenci takového koncepčního nástroje považuji za mimořádně důležitou, bude skrze něj určován roz-
voj jednotlivých území Prahy 8 a zejména jasně definuje nároky na veřejnou vybavenost a občanskou infrastrukturu,“ popisuje jeden z představovaných materiálů Tomáš Hřebík, radní pro strategický rozvoj (TOP 09 + STAN).
Palmovka je dopravně velmi komplikovaná lokalita, která stále čeká na transformaci v plnohodnotné území. Současné aktivity všech zainteresovaných ale vzbuzují naději. Tato městská džungle si drží stále své kouzlo, i když ne takové jako za dob Hrabala, Bondyho a Boudníka. Jemu vzdává svým dílem v rámci Landscape festivalu hold sochař Čestmír Suška. Dále jsou zde k vidění například instalace Zpřítomnělé vědomí Aleše Hnízdila, SUVole Benedikta Tolara, Nokturno pro troje ruce Miloše Šejna, Stočné Jana Waldhausera anebo Místo, kde se skrývá obloha Dominika Langa. Etablované autory pak doplňují landartová díla studentů krajinářské architektury z České zemědělské univerzity v Praze.
Pestrý program
Aktuální plán rozvoje MČ Praha 8 prezentuje výstava s názvem Cesta k moderní Praze 8 – co (nejen) tady bude stát?, která je umístěna v Pavilon Nahraj! studia ARCHWERK. Prezentace studentských a developerských projektů je pod názvem VIZE PALMOVKA ke zhlédnutí v novém objektu naproti Divadlu pod Palmovkou v ulici Zenklova. V září se uskuteční odborná debata za účasti politické reprezentace MČ Pra-
ha 8, zástupců IPR Praha, hlavního města Prahy, Pražské developerské společnosti, investorů a odborné veřejnosti. (kcp)