Žáci druhého stupně ZŠ Dolákova si v rámci oslav Dne Země užili setkání a besedování s odborníky na vodu a život v ní. Třídy se dopoledne střídaly na čtyřech stanovištích, která žáky seznamovala s vodou v krajině, s tím jak se dostane pitná voda do našich domovů, ale také s akvaponií nebo mořskými ekosystémy (s důrazem na mořské želvy, které v nich mají nezastupitelnou roli).
O vodě vyprávěli dětem H2Ospodáři, kteří mají k výkladu spoustu názorných ukázek a modelů. V průběhu programu se žáci nejprve seznámili s tím, jak vypadá zdravá krajina, a názorně si ukázali, proč jsou důležité meandry a tůně a co se stane, když člověk přirozený tok řeky uměle změní. Také se seznámili s vodní stopou. Pro většinu dětí bylo překvapivé, že průměrná vodní stopa v Čechách se pohybuje v řádech tisíců litrů, a ne stovek, jak sami odhadovali. Na velkých modelech si pak ukázali, jak probíhá proces úpravy vody a jak probíhá proces čištění. Akvaponii představila zkušená lektorka Magdaléna Prunerová. O mořských želvách děti besedovaly online, protože lektorka Adéla Hemelíková je aktuálně v Indonésii. Adéla dětem vyprávěla nejen o želvách samotných. Důležitým bodem besedy bylo téma zodpovědného cestování. Žáky zajímalo například, zda je možné chovat mořskou želvu doma (pozn.: není), kam želvy v moři migrují nebo jestli může mořská želva člověka kousnout (pozn.: teoreticky ano, ale nemá k tomu důvod).
Celý projektový den se odehrál díky finanční záštitě společnosti ista Česká republika, která se zabývá dálkovými odečty energií a rozúčtováním. Program organizovala Česká koalice na podporu biodiverzity (CCBC).
Více informací o projektech, které CCBC podporuje, nebo o programech pro školy můžete najít na www.ccbc.cz. Kontaktovat také můžete lektorku vzdělávání Alenu Rokovou (alena.rokova@ccbc.cz, tel.: 724 770 980). (red)