Pěstování rostlin z oblasti Středozemí není v našich zeměpisných šířkách nic nového. Jedná se o atraktivní léčivé, kořeninové i okrasné rostliny. Některé se v našich končinách začaly objevovat již ve středověku.
K prvně introdukovaným patřily šalvěj lékařská, různé pelyňky nebo fenykl. Později se přidává tymián, meduňka, levandule, saturejka a mnohé další.
Výhodou většiny středozemních druhů je to, že se většinou velmi dobře vyrovnávají s výraznějšími výkyvy počasí. Významná je zejména jejich vyšší odolnost suchu během vegetačního období. Rostliny mu odolávají díky různým přizpůsobením. Jde třeba o hustý pokryv listů chlupy (např. čistec vlnatý), hluboké kůlové kořeny (např. lékořice lysá, asfodelky), hustá síť svazčitých kořenů (některé trávy) nebo tuhé listy (např. Acantholimon) a pokryv listů voskovou vrstvou (routa). Bez větších problémů dokážou přečkat i horká léta s relativním nedostatkem srážek. Právě tato vlastnost z nich činí velmi perspektivní zahradní rostliny. Jejich použití nelze samozřejmě zcela zobecnit, řada druhů není v našich podmínkách zimovzdorná.
Inspiraci lze velmi snadno získat v expozici flóry Středozemí v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. Ta představuje rostlinstvo různých částí Středozemí, mimo jiné i ostrov Kypr. Ten se v červenci prostřednictvím foto výstavy „Botanická putování Kyprem“ návštěvníkům představí jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými, a často velmi vzácnými druhy rostlin a ukáže rovněž pohled na kyperskou přírodu ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy).
Pozornost je rovněž věnována fenoménu kulturní krajiny ve Středozemí, kterou už po několik tisíciletí ovlivňuje činnost člověka a která ostrov přetvořila do podoby, jakou známe dnes. I přesto zde zůstala celá řada mimořádně cenných přírodních lokalit i historických památek, které dnes obdivují návštěvníci z celého světa. Současné aktivity místních autorit v ochraně biodiverzity a také třeba v obnově lesů na místech historických rudných dolů a lomů ukazují aktivní snahu zachovat tyto jedinečné lokality i pro další generace.
Více informací o akcích a expozicích trojské botanické zahrady najdete na www.botanicka.cz.