Bonsai, čínsky punsai, je starým uměním, které vzniklo patrně v čínských chrámech. Zabývá se miniaturizací stromů a jejich pěstováním v okrasných nádobách a miskách.
Počátky pěstování bonsají se odhadují zhruba na 2000 let př. n. l. Z Číny se pak společně s buddhismem toho umění šířilo přes Koreu do Japonska. Původ misek, které byly a jsou pro bonsaje využívány, sahá ještě hlouběji. Původně měly být tyto nádoby využívány jako chrámová oltářní ohniště. Čínské stromky v miskách zvané Pchejťingy mají trochu odlišnou podobu od bonsají tak, jak je známe dnes. Byly více umělecky pojaté, často symbolizovaly krajinu, zvířata, divokou přírodu, zahradu a podobně.
Do Japonska se první bonsaje dostaly v 6. století našeho letopočtu, a to společně s kaligrafií a písmem. Postupně byla vypracována pravidla tvarování a rozdělení do stylů.
Do Evropy první bonsaje přišly v 18. a 19. století, a to prostřednictvím obchodníků, pro které to byl praktický artikl z Dálného východu, který bylo možné jednoduše transportovat a byl o něj zájem. V Paříži se pak koncem 19. století uskutečnila první evropská výstava. Největší rozmach pěstování bonsají v Evropě pak přichází po 2. světové válce.
Bonsaje se běžně dělí podle velikosti a podle umístění. Venkovní bonsaje jsou vždy dřeviny, které v daném klimatickém pásmu běžně rostou. V Česku se mezi oblíbené řadí typické listnáče jako buky, duby, javory a některé ovocné stromy, z jehličnanů pak borovice, smrky nebo modříny. Z pokojových bonsají pak patří mezi nejoblíbenější fíkusy. Velikost bonsají je od několika málo centimetrů (minibonsaje) přes střední bonsaje, které měří okolo 50 cm až po velké bonsa je, které mohou mít velikost kolem metru.
Důležitou součástí umění bonsají je tvarování. Bonsaje mohou být vzpřímené, šikmé nebo mohou mít kaskádovitý styl. Styly se pak také rozdělují podle počtu jednotlivých rost lin, počtu kmenů, uspořádání větví a kořenů, dramatických doplňků nebo osazení stromku.
O umění bonsají a kultuře, která je s nimi spojena, se může te dozvědět více v Botanické zahradě Praha. Kromě stálé expozice bonsají v Japonské zahradě se tu od 10. do 19. června uskuteční Festival bonsají a japonské kultury. Více informací na www.botanicka.cz. (RED)