Krásné Lyčkovo náměstí v Karlíně je úctyhodné místo i s budovou tamní oblíbené základní školy. Kdo byl Břetislav Lyčka, po kterém nese náměstí své pojmenování? Čím tento muž proslul, že i příslušná škola nese jeho jméno? Odkud pocházel?
Pokusíme se nejen občanům Prahy 8 velmi stručně na tyto otázky odpovědět a společně s redakcí přiložíme i několik fotografií.
Břetislav Lyčka se narodil 24. května 1903 ve Staré Bělé u Ostravy manželům Janovi a Františce Lyčkovým. Byli to rolníci. Břetík maturoval na gymnáziu v Místku v roce 1922. Byl činný ve starobělském sokolu jako výborný nářaďovec. Pak studoval na lékařské fakultě UK. V Praze zůstal, oženil se, plně se věnoval svému lékařskému poslání a taky společenské mu životu. Jako sokol aktivně působil v Karlíně.
POMOC GABČÍKOVI I KUBIŠOVI
V době okupace se zapojil do odboje. Po seskoku ošetřoval zraněného Jozefa Gabčíka. Vystavoval s dalšími falešné pracovní knížky na jména Strnad a Navrátil nebo Procházka a Vyskočil. Potvrzoval jim „pracovní neschopnost“ (vřed na dvanácterníku, zánět žlučníku). Pomáhal i finančně a potravina mi v době příprav atentátu na Reinharda Haydricha. Zraněné ho Jana Kubiše po atentátu ošetřoval. Později všichni padli v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici. Ilegální síť, jejich spolubojovníci i rodinní příslušníci byl odhaleni a zatý káni. Jako „parašutisté“ byli v říjnu 1942 v Mauthausenu popraveni. Včetně Lyčkovy manželky Zdenky.
Před zatčením a mučením zvolil starobělský rodák a kar línský sokol Břetislav Lyčka smrt. I s odbojářem Františkem Kotrlou. Stalo se tak 21. července 1942 ve vesničce Ouběnice v domku truhláře Ludvíka Vaňka.
Osudy aktérů i obětí po atentátu jsou popsány v literatuře faktu, na webu i ve filmech. Čtenářům včetně mládeže ještě prostřednictvím několika foto grafií připomínáme místa, která jsou se životem doktora Lyčky spojena. Autoři příspěvku znají jeho rodiště – Karel byl blízký spoluobčan. Pavel je následníkem a majitelem rodinného Lyčkova domku ve Staré Bělé. Ostatní místa jsme opakovaně navštívili a návštěvy doporučujeme dalším. Samozřejmě i všem čtenářům Osmičky.
RODÁK ZE STARÉ BĚLÉ
K rodišti Břetislava Lyčky ještě připomínáme, že Stará Bělá se nachází na jižním okraji Ostravy. Je to nyní samosprávný městský obvod Ostrava-Stará Bělá. Má asi 4200 obyvatel, udržuje si venkovský charakter včetně zbytků zemědělské výroby. Na západě je hranicí katastru řeka Odra i s úsekem jedinečných meandrů. Proslulá je zdejší pitná voda, údajně druhá nejlepší v celém bývalém Rakousku-Uhersku. V katastru jsou části lesů, kterými byla ještě ve středověku severní část Moravské Brány proslulá.
Ale nejenom místopis a země pis Staré Bělé je zajímavý. Zcela jistě se řadí k nejvýstavnějším ostravským obvodům. Určitě je přebohatá taky jeho historie včetně pestré činnosti spolků. To všechno zajisté vnímal a prožíval mladý Břetislav Lyčka.
Sluší se taky poznamenat, že si v roce 2022 Stará Bělá připomíná 750. výročí první písemné zmínky o této vesnici. A taky to, že městský obvod Ostrava-Stará Bělá stejně jako Karlín mají své proslulé rodáky nebo hrdiny. Břetislav Lyčka vlastně patří oběma místům. To zavazuje.
Pokud by karlínští aktivisté, zejména amatérští sportovci, hledali na Ostravsku nějaké sparingpartnery, zajisté by je ve Staré Bělé našli. Zejména hoke jisté, fotbalisté, stolní tenisté, tenisté a volejbalisté. A pro cykloturisty je Stará Bělá jako základna doslova předurčena.
Navrhujeme také partnerství ZŠ Junácká se ZŠ Lyčkovo nám. Bylo by to asi to nejdůstojnější nebo nejpřirozenější partnerství škol a žáků z míst, kde se Lyčka narodil a kde později vykonával své ušlechtilé poslání. Takové partnerství by mělo hlubší smysl a obě místa by jednoznačně obohatilo. Žáci sami by slohovými a výtvarnými pracemi seznamovali spoluobčany v Osmičce nebo ve Starobělském Zpravodaji s navštívenými místy.
KARLÍNSKÉ POUTO
V Ostravě-Staré Bělé je Břetislav Lyčka připomínanou osobností na několika místech. Jeho jméno je uvedeno i na stěně symbolického pohřebiště v Hrabyni a taky v publikacích.
Víme dobře, že je zapsán i v karlínské sokolovně mezi jmény 35 místních zahynulých sokolů. Svůj plodný, statečný a smysluplný život ukončil před osmdesáti roky. Zaslouží si trvalou a nejhlubší úctu v rodišti i v Karlíně. Čest jeho památce!
Karel Sýkora a Pavel Staněk
FOTO: PAVEL STANĚK
FOTO: RODINNÝ ARCHIV PAVLA STAŇKA
FOTO: PAVEL STANĚK
Ulice Anny Letenské v Dolní Polance
Pamětní deska na rodném domě ve Staré Bělé