TENTO MĚSÍC SE PTÁ: TOP 09 + STAN

V této rubrice najdete názory zástupců stran zvolených do Zastupitelstva MČ Praha 8.

Každý měsíc postupně jedna z nich vybere otázku, na kterou odpovídají i ostatní.

Ondřej Gros

starosta MČ Praha 8

ODS

Aktivní občané jsou vždy přínosem, fanatismus však škodí

Červnová otázka je poměrně složitá a ožehavá. Stejně jako je složitá celá oblast územního rozvoje. Asi se shodneme na tom, že město je živý organis­mus, který se musí rozvíjet. Zároveň je při jeho rozvoji nutno vyvážit zájmy všech zúčastněných. V první řadě samozřejmě zájmy místních, poté i zájmy investorů.

Abychom názory místních obyvatel znali, je třeba, aby se mezi nimi našli právě ti aktivní, bez kterých se žádné vedení radnice neobejde. Dobrým příkladem tak třeba je spolek Krásné Kobylisy. I díky němu a jeho aktivním členům se podařilo mnoho prospěšného, navázali jsme výbornou spolu­práci při ochraně ďáblického sídliště a tato spolupráce nese výsledky ve prospěch všech.

Jmenovaný spolek je pozitiv­ním příkladem toho, jak by to mělo vypadat. Vzájemně pozi­tivní a otevřená komunikace bez silných slov a napadání vždy dokáže přinést víc než fanatický přístup plný negace a podsouvá­ ní nekalých úmyslů. A právě takový způsob prosazování zájmů některých obyvatel dělá z poměrně složitých a citlivých otázek situaci, ve které už nejde o podstatu věci, ale hlavně o to, kdo hlasitěji křičí NE! bez vůle k jakémukoliv kompromisu.

Věřím, že se i v dalších letech prosadí spíše aktivní občané, kteří jsou schopni lidsky a umír­něně o problémech diskutovat a hledat řešení, než zatvrzelí odmítači jakéhokoliv kompro­misního výsledku. Aktivní a chytré obyvatele proto naší „osmičce“ přeji, aby se v ní žilo a bydlelo co nejlépe, a zároveň se dokázala rozvíjet.



Karel Ptáček

zastupitel MČ Praha 8

PIRÁTI

Aktivismus, kdy se sousedé zajímají, je v pořádku

Je potřeba rozlišit dva druhy aktivismu. První, který známe především z novinových titul­ků, kdy se lidé přivazují ke stromům a lehají si před těžkou stavební techniku. Druhý aktivis­mus, se kterým se setká­ váme v poslední době, je ten, kdy se sousedé aktivně zajímají o dění v okolí a o budoucí sta­vební záměry. Většina develope­rů se již naučila komunikovat nejen s městskými částmi, ale také s veřejností. Konají se tak nejrůznější komentované pro­cházky, panelové diskuze nebo veřejná projednání.

Ten druhý způsob aktivismu vnímám pozitivně. Mělo by to být již standardem při komuni­kaci jakéhokoliv zásadního stavebního projektu již ve fázi plánování. Je obvyklé, že nové projekty vznikají ve stávající zástavbě, a musejí tak zohlednit další aspekty v území.

Jsme proti zástavbě a neuvá­ženému zahušťování sídlišť, stejně tak proti rušení zelených parkových ploch a přeměnou na zastavitelné plochy. Chápu, že město se vyvíjí, ale je nutné zachovat i plochy pro relaxaci v podobě parků nebo veřejné vybavenosti. Na to často develo­peři zapomínají.

Aktuálně se projednává Met­ropolitní plán, který v budouc­nu nahradí zastaralý územní plán. A co to vlastně je? Důležitý podklad pro vlastníky pozemků, samosprávu i státní správu. Určuje typ a způsob možného využití pozemků. Říká, kde může vzniknout veřejná vyba­ venost, jako je škola, školka, lékařské zařízení, kde park, nebo naopak objekt k bydlení či obchodní dům. Součástí je i určení maximální výšky objek­tů. Teď je ten čas, kdy je možné k němu vznést připomínky. Doporučuji navštívit www.metropolitniplan.praha.eu a zkontrolovat vaše okolí.



Michal Trník

člen 8žije a Praha Sobě, spoluzakladatel Holešoviček pro lidi

8ŽIJE

Být aktivní není hřích!

Aktivní občané jsou základem každé občanské společnosti. Zajímají se o své okolí, brání ho, kultivují či mění k lepšímu a není třeba se jim za to vysmí­ vat či nálepkovat je slovem „aktivisté“, jak to dělají někteří politici na Praze 8.

Například V Holešovičkách bojují léta za zahloubení do­ pravně kolabující ulice a prosazují její změnu na městskou třídu. Spolu se spolkem Holešo­vičky pro lidi sledují území, kde žijí, a zastavili změnu parku Bílá skála na zastavitelnou plochu nebo prodej části parku Hercov­ ka. Po diskuzi s občany pro něj zajistili vznik územní studie a vlastními silami ho teď revitalizují.

Na Invalidovně se nedávno zrodil spolek Za invalidovnu!, který chce ovlivňovat, jak bude území vypadat v dalších letech, a zajistit zde nové školy, školky nebo obchody. Vše tak, aby došlo ke shodě zájmů občanů i developerů. Podobně jako sousedé ze sídliště Ďáblice i lidé z Invalidovny požadují vznik územní studie, která jasně určí mantinely rozvoje, s intenziv­ním zapojením občanů.

Nesmíme zapomenout ani na iniciativu Proti plotu, která se v Troji a Bohnicích úspěšně snaží zachovat městskou zeleň a zabránit výstavbě nepotřebné­ho Kauflandu. Zároveň usiluje o větší informovanost a zapoje­ ní občanů do územního rozhodování.

Místo nálepkování tedy zapoj­me občany Prahy 8 do veřejné­ho života pomocí veřejné disku­ ze a participace. Jen tak zabráníme netransparentnímu postupu. I proto chce 8žije s Prahou sobě obnovit participa­tivní projekty a určit radního, který bude naslouchat občanům i spolkům a pracovat s nimi na společných projektech. Územní rozvoj aktivní občany potřebuje.


Radomír Nepil

zastupitel MČ Praha 8

ANO

Velmi vítám zájem o územní rozvoj!

Je třeba, aby samosprávy jedna­ly s investory a společně s nimi a s okolními sousedy hledaly dohodu v rozvoji území. Výstav­ba nových čtvrtí je nezbytným předpokladem pro dostupnost bydlení. Velké rozvojové projek­ty, jako výstavba v brownfiel­dech, ale vyžadují i velké inves­tice do veřejné infrastruktury, do které patří například výstav­ba škol, školek, parků nebo tramvajových tratí. Město ani městské části těmito prostředky však často nedisponují, a je tak nezbytné, aby na tuto infra­strukturu přispěli sami investoři v území. Radnice má nezastupi­telnou roli při definování potřeb společnosti i krajinných hodnot, které je dobré zachovávat.

Pochopitelně je nutné v tomto procesu opravdu dobře hlídat, aby se nezměnil v přetahovanou jednotlivých zájmů, ale stále sledoval prospěch města. Praha potřebuje novou výstavbu, už teď každým dnem vidíme na cenách nemovitostí dopady toho, že se nedostatečně staví.

Obávám se, že jedinou správ­nou cestou se můžeme vydat při zkapacitnění stávajících struk­tur města, doplňování nedosta­tečné sítě veřejné vybavenosti včetně dopravních staveb a na­bízení nové funkce nevyužíva­ným prostorám. Tedy přijetím stavebního nepohodlí, které se krátkodobě dotkne většiny z nás. Chápu mnohé aktivistické snahy a snažím se aktivně podporovat ty, které upřímně bojují za obecně prospěšný cíl, nikoli jen krátkozrace obhajují „pohodlí vlastního dvorečku“.



Tomáš Hřebík

radní MČ Praha 8

TOP 09 A STAN

Agresivní aktivismus městu neprospívá

V obecné rovině aktivismus nebo aktivisté v kladném slova smyslu společnosti prospívají, poukazují na nedostatky, a po­máhají tak věci vylepšovat. Nicméně bohužel v oblasti územního rozvoje se u nás v České republice s pozitivním aktivismem jen málokdy setká­váme a jeho původně dobrý záměr či smysl je častokrát spíše zneužíván. V oblasti územního rozvoje je Česká republika velmi zaostalá, daleko za zeměmi západní i střední Evropy. Důvo­ dů je několik, počínaje zastara­ lým stavebním zákonem, zdlou­havým stavebním řízením, panující obecnou nedůvěrou obyvatel ve vedení samospráv měst až po negativní vliv akti­vistů, kteří mají možnost sta­vební záměr velmi efektivně dlouhá léta blokovat, protože jim to náš právní systém, bez ohledu na správnost či potřebu, umožňuje.

V současnosti je častým trendem využívat svých práv, do stavebních řízení se odvolá­vat, účelově tato řízení blokovat a donekonečna tak realizaci prodlužovat bez ohledu na to, zdali ji město potřebuje, či nikoliv, např. v případě nutné infrastruktury. Převládající negativní aktivismus je často agresivní chování jedinců, kteří nemají za cíl věc změnit k lepší­ mu, ale častokrát prosadit svůj osobní zájem, což veřejné pro­spěšnosti škodí. Této formě aktivismu by se dalo bez nad­ sázky říkat Aktivisté, s.r.o., protože to má podobu výhodné­ho podnikání, ve skutečnosti je to ale pouze zneužití špatných zákonů a parazitismus na společnosti.


Tomáš Pavlů

zastupitel MČ Praha 8

KDU-ČSL, OSMIČKA SOBĚ

Občané jsou naši partneři

Nevíme, jaký aktivismus mají autoři otázky na mysli. My si vážíme všech lidí, kteří žijí v naší městské části a zajímají se o míst­ní dění nebo aktivně usilují o lepší život v Praze 8. Jsou to lidé, kteří sází květiny před domy, účastní se úklidu parků, členové rodičovských rad, spolků a spor­ tovních klubů, velmi si vážíme nasazení dobrovolných trenérů, hasičů a další. Děkujeme vám! V Praze 8 je mnoho spolků, např. 8jinak, Probouzíme – oživil Löwitův mlýn (autor těchto řádek je členem tohoto spolku), Bohnice žijí, Proti plotu – věnují se stavebním projektům V Bohni­cích a Troji. Spolek Krásné Koby­lisy – postavil se proti výškovým stavbám na sídlišti Ládví.

Bohužel musíme připome­nout i aktivismus politiků, např. koalice ODS, TOP 09 v roce 2010 rozhodla o stavbě radnice na Palmovce. Další koalice vedená ANO stavbu zastavila a začal bizarní kolotoč soudů o pozemky. Městská část (my, občané) zde ztratila velké pení­ ze a jedním z důvodů zastavení miliardového projektu byla neschopnost vedení spolupra­covat s opozicí, odborníky (vyhlásit architektonickou soutěž) a aktivními občany.

Dobrým příkladem je spolek Krásné Kobylisy, který se územ­ nímu rozvoji a stavbám věnuje už několik let a má velmi dobré výsledky. Spolek uspořádal několik debat na toto téma a aktivně vstoupil do jednání s developerem, magistrátem i městskou částí. Dovolím si tvrdit, že tito aktivní občané zabránili developerům postavit výškové budovy na místě býva­ lých prodejen, bohužel celá záležitost není ještě vyřešená ve prospěch obyvatel. KDU-ČSL v Praze 8 společně s Osmička sobě bude vždycky spolupraco­ vat s aktivními občany a lidmi dobré vůle.


­Jiří Vítek

místostarosta MČ Praha 8

PATRIOTI

Aktivismus je také o odpovědnosti

Víte, výraz aktivismus v dnešní době může znít mnohdy hanli­vě, ale zcela upřímně i já jsem před vstupem do politiky byl aktivista, ale aktivista míchaný s láskou k místu, kde žiji. Byla to moje aktivita, a možná i zarputi­ lost, která po devíti letech jednání, proher a nadějí pomoh­ la doslova zachránit bohnický hřbitov, který již pomalu mizel pod nánosem odpadků. Bůh ví, co by s ním dnes bylo.

Moje osobní aktivita pomohla zastavit megalomanský projekt tramvají kličkujících sídlištěm Bohnice od Čimic přes Vislu na Krakov, a již jako politik jsem našel kompromis tramvajové trati podél sídliště. I když upřímně, když nebude most na druhý břeh, je to stále poloviční řešení. Ano, můj aktivismus zastavil mnoho urbanistických náletů, které měly zahušťovat především sídliště.

A protože jsem nechtěl být členem žádné strany, tak jsem si založil s partou místních patrio­ tů stranu PATRIOTI, dnes máme zastoupení ve dvou desítkách zastupitelstev po celé naší vlasti. A jako komunální politik jsem dal jasná pravidla, jak mají investoři komunikovat s Prahou 8. To přineslo skoro dvě stě milionů na novou školu na Rohanském ostrově a nejtrans­ parentnější porevoluční pravi­ dla. Jako politik jsem pomohl zastavit zahušťování Ďáblic navzdory hlavnímu městu.

Ano, aktivismus má své opodstatnění, ale nesmí tlačit menšinu na úkor většiny. Dále za své kroky a názory je třeba nést jistý kus odpovědnosti, třeba té politické, a ne jen vykři­ kovat hesla nebo sát granty a dotace. Důležité je také mít místo, které chcete ovlivňovat, ve svém srdci, mít k němu vztah a především nelhat.