ZAKLADATEL TENISOVÉHO KLUBU LOB SLOVAN BOHNICE JIŘÍ KNÍŽEK: Lákáme talenty na Wimbledon
Originální nápad, jak motivovat mladé sportovce, se může zrodit jedině z košatých zkušeností. Takové poskytl Jiří Knížek, který bohnický tenisový klub Lob založil již před více než dvaceti lety. Za tu dobu se areál i klub rozrostly, byly modernizovány a rozšiřovány.
Dnes se v Bohnicích hrají desít ky turnajů všech věkových kategorií a pořádají se tu akce s pravidelnou podporou Českého tenisového svazu. Jednou z nich je i Race to Wimbledon.
Jaké jsou hlavní motivy akce Race to Wimbledon?
Tenisový klub Lob Bohnice patří mezi největší organizátory mládežnických turnajů pro Český tenisový svaz. A v době „postcovidové“ jsme viděli markantní úbytek dětí hlásících se na tenisové turnaje, a to nejen na ty, které sami organizujeme, ale celkově všechny turnaje v rámci ČTS. Přemýšleli jsme, jak docílit toho, aby se na kurty vrátili nejen ti „zakousnu tí“, ale hlavně hráči, kteří si na pohodu zahrají tři čtyři turnaje za zimní či letní období.
Proto jsme zrealizovali za podpory našich sponzorů sérii zimních turnajů pro mladší žactvo, starší žactvo a dorost. Každá série zahrnovala osm turnajů a na konci jsme stanovili v každé kategorii žebříček pro chlapce a dívky vždy samostat ně, kde pět nejlepších obdrží poukázky na odběr zboží v celkové hodnotě 50 tisíc korun, když každý z šesti výherců získá hodnotu 20 tisíc, druzí 13 tisíc a tak dále. Chtěli jsme ohodnotit i ty, kteří nejdou od výhry k výhře, ale chtějí sportovat pravidelně. Z tohoto důvodu jsme vymysleli soutěž, kde každý hráč, který odehraje zápas, vyhraje či prohraje, získá ve své kategorii za takovýto mač jeden virtuální žeton. No a na závěrečné akci, která proběhne 5. června na Libeňském zámku, vylosujeme v každé kategorii, tentokrát kluci a holky společně, jednoho výherce z těchto žetonů, který obdrží zájezd do Wimbledonu 2022 pro dvě osoby.
Jak dnes mládež vzhlíží ke svým sportovním vzorům? Využili jste k propagaci nějaká známá jména?
Jedním z cílů našeho projektu bylo také propojit sport s běž ným životem, aby si i mladí a jejich rodiče při honbě za sportovními cíli uvědomovali, že život není jen to příjemné a bezbolestné. Proto jsme po každém odehraném víkendu vyhlásili telefonickou soutěž, kde se mohl zúčastnit kdokoliv, kdo formou SMS odpověděl na otázku, která se týkala právě proběhnuvšího víkendu. Z těch to odpovědí jsme každý týden vylosovali výherce, který obdr žel tenisovou čepici s podpisem wimbledonského vítěze Jana Kodeše či populárního tahouna našeho vítězného daviscupového týmu Radka Štěpánka. A těchto 16 „čepičářů“ je pozváno na již zmíněný závěrečný ceremoniál, kde z nich budeme losovat tři výherce. První cena je opět cesta do Wimbledonu 2022 pro dvě osoby. A právě výtěžek z této telefonické akce předáme na podporu paliativní péče, což jsme u každé položené otázky zdůrazňovali.
Jaké máte reakce ze strany tenisové mládeže?
Já si myslím, že základní cíl, dostat opět děti ke sportu, se nevyřeší mávnutím kouzelného proutku ze dne na den. My jsme s průměrnou účastí spokojeni, a z toho důvodu již připravuje me pokračování v rámci letní sezony. Race to Roland Garros 2023, kde pravidla pro výhry jsou stejná a série bude tento krát obsahovat sedm turnajů pro každou věkovou kategorii. V současné době náš klub prochází pravidelnou vlnou zvyšování či snižování zájmu o tenis. Je pravda, že na konci loňské sezony jsme měli jedno ho hráče na pátém místě celostátního žebříčku a hodně, převážně děvčat ve všech kate goriích na úrovni kvalitních tenistů a tenistek v rámci pražských přeborů. Také se to odráží v tabulce staršího žactva a do rostu, kde chceme zabojovat o postup mezi mládežnickou elitu v rámci Pražského tenisového svazu.
Jste tedy s výsledky vaší vlastní akce spokojeni?
Abychom mladé ještě více motivovali v tréninkovém úsilí, tak je necháváme odehrát co nejvíce mistrovských soutěží družstev mezi dospělými. Z tohoto důvodu také podporujeme všechna naše čtyři družstva, kde „Áčko“ hraje 2. celostátní ligu a ostatní na něj výkonnostně navazují tak, abychom mohli mladých hráčů zapojit co nejvíce. A na co jsme tedy hrdí? Že ten tenis snad neděláme tak špatně, zvlášť když si uvědomíte, že náš klub vznikl až v roce 2001 na nevyužité části chátrajícího sportovní ho areálu Slovan Bohnice, kde jsme vybudovali komplex s deseti tenisovými kurty s celoročním provozem. Ocenění naší práce spatřujeme i v tom, že nám Pražský tenisový svaz pravidelně již několik let přidě luje pořádání Pražských přeborů jednotlivců a turnaje vyšší kategorie v letní či zimní části sezony. Také si velice vážíme toho, že za naše družstvo 2. ligy dospělých nastupovaly obě sestry Linda a Brenda Fruhvirtovy v době, kdy byly ještě mladší žákyně a hledaly možnost začít hrát v soutěžích mimo mládež nické kategorie. Stejně tak jsme rádi poskytli sportovní azyl Kátě Alexandrovové, jedné z nejlepších Rusek na okruhu WTA v současnosti, která se z našeho zázemí odrazila do světové stovky. (JF)