Kanaďan Terry Fox postižený rakovinou kostí a s protézou po amputaci nohy se rozhodl přeběhnout Kanadu od Atlantiku k Tichému oceánu a cestou sbírat finanční prostředky pro léčbu rakoviny. Během cesty se zhoršil jeho zdravotní stav, který mu nedovolil běžet, později ani jít a Terry Fox zemřel.
Na jeho počest se v mnoha zemích světa pod záštitou Kanady začaly pořádat běhy, jejichž výtěžek byl použit na léčbu rakoviny. U nás – tehdy ještě v Československu – se BTF běhal od roku 1992 a již od začátku byl organizován celorepublikově.
Praha 8 se jako pořadatel připojila v roce 1998 čtyřmi tratěmi na Okrouhlíku a okolí. Rokem 2007 BTF v Česku končí, protože Kanada změnila podmínky běhu, které jsme nedokázali v ČR splnit. Organizátoři BTF měli zájem pokračovat, vybrali název Běh naděje (BN) a celorepublikového organizování se ujala firma Erbia. Pandemie covid-19 běhy přerušila a firmě Erbia se již nepodařilo sehnat sponzory a pořadatelství ukončila. I když nám organizátorům v jednotlivých obcích bylo umožněno používat logo či název Běhu naděje, tak vzhledem k obtížnosti organizace běhu bez zastřešení centrálním organizátorem asi tři čtvrtiny běhů skončily, mezi nimi i náš běh v Praze 8. Ani já jako organizátor předchozích běhů v Praze 8 jsem si netroufl sbírku uspořádat.
V osmém obvodu pořádala běhy radnice Prahy 8 ve spolupráci se Základní školou U Školské zahrady, 68. Pionýrskou skupinou Lvíčata a TJ Kobylisy. Na bezpečnost dohlížela Městská policie Prahy 8. Organizaci běhů jsem zastřešoval já.
V Praze 8 se běželo devět ročníků BTF a 12 ročníků BN. Výtěžek byl vždy posílán na určené konto v celé výši a výdaje šly
na vrub pořadatele, tedy městské části Prahy 8. Na webových stránkách bylo možné si ověřit, že odeslaná částka souhlasí. Na konci každého ročníku se všichni organizátoři běhu sešli a mimo jiného jsme se dozvěděli, kolik bylo celkem vybráno a kam byl výtěžek předán. V posledních letech byl předáván výtěžek do Motolské nemocnice na dětské onkologické oddělení.
Terry Fox uběhl přes pět tisíc kilometrů
Petr Mucha