Na hřbitově se nachází více než čtyři tisícovky hrobů
Po devítileté snaze místostarosty Jiřího Vítka (Patrioti) patří Bohnický hřbitov městské části Praha 8. Podpisem předávacího protokolu tento převod stvrdila zástupkyně Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ivana Kubíčková a radní Prahy 8 pro majetek Tomáš Slabihoudek (TOP 09 + STAN).
Bohnický hřbitov patří svoji atmosférou mezi nejtajemnější tuzemská místa. A co s ním bude dál? Radnice Prahy 8 chce tento historicky významný prostor opravit do podoby důstojného pietního místa a zároveň jej zpřístupnit veřejnosti. A přitom lokalitě ponechat její mystičnost a ráz. Prvním plánovaným krokem má být oprava vstupní brány a zabezpečovací práce k zajištění bezpečnosti.
Hřbitov má rozlohu zhruba 2,5 hektaru a nachází se na něm přibližně 4200 hrobů. „Celou dobu jsem se snažil, aby se areál přepsal do majetku Prahy 8, protože i z hřbitovů se může stát něco jiného. Vlastně to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem do politiky šel,“ řekl místostarosta Vítek, který tam osobně za deset let provedl v rámci komentovaných prohlídek více než 5600 návštěvníků.
Bohnický hřbitov byl dokončen a vysvěcen 12. září 1909 jako součást Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ročně se zde pohřbívalo asi 80 pacientů v léčebně zemřelých. V roce 1916 podlehli epidemii tyfu i mnozí italští pacienti, kteří sem byli evakuováni z italských ústavů před postupující válečnou vřavou. Od sedmdesátých let dvacátého století se na hřbitově již nepohřbívalo a místo postupně chátralo. Poslední tzv. světskou slávu zažil hřbitov v roce 1984, kdy se v ponurých kulisách bohnického hřbitova filmovalo ukládání W. A. Mozarta do hromadného hrobu. Šlo o scénu z filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. V roce 1989 někdo úmyslně zapálil kapličku s márnicí a místo se stalo doslova skládkou odpadu. (TK)
Více na www.bohnickyhrbitov.cz