Jaká bude letošní zima, nevíme. Bude malovat ornamenty vodních krystalků na stéblech loňské trávy? Bude se třpytit chladnými paprsky slunce na ojíněných větvích, jehlicích a listech stromů? Bude vonět tlejícím listím loňského podzimu? Ať tak, či tak, nebojme se jí, teple se oblékněme, vyjděme ven a kochejme se detaily zimní přírody, překvapí nás.
Překvapí nás třeba barvami. I zimní zahrada hraje odstíny zelené stálezelených dřevin, listů břečťanu, kalin, zimostrázů i jehličnanů. I obyčejné svídy nás mohou těšit sytými barvami letorostů, rudých i svěže zelených. Záleží na odrůdě. V lednové zahradě září jak vzácné drahokamy na královské koruně rudé plody cesmín i méně známé nandiny domácí. Tento stálezelený keř pochází z Japonska a již ve starověku byl pěstován v Číně a Koreji. Velice dekorativní jsou také plody okrasných jabloní, které vytrvávají v korunách stromů celou zimu.
Barvou i omamnou vůní nás mohou okouzlit květy kaliny vonné, keře původem ze severní Číny. V časném předjaří kvete také náš domácí lýkovec jedovatý. Jak napovídá jeho jméno, celá rostlina je toxická. Pokud tedy lýkovec pěstujete na své zahradě, mějte na zřeteli rizika z toho plynoucí. Když už hovoříme o jedovatosti některých krásek zimních zahrad, neměli bychom zapomenout na tis, jednu z našich nejjedovatějších dřevin. Byla vyšlechtěna řada okrasných kultivarů tisů, které se liší vzrůstem, velikostí i barvou jehlic. V zimě je tis ozdoben červenými míšky, která se stávají vyhledávanou potravou pro ptáky i přesto, že uvnitř ukrytá semena jsou prudce jedovatá.
Leden je vůbec ideálním měsícem pro pozorování ptáků v zahradě. Pokud ptactvo přikrmujete během zimy na krmítkách, můžete se první lednový víkend zapojit do celorepublikové akce Ptačí hodinka, která probíhá letos již pátým rokem a těší se velké oblibě u nejširší veřejnosti. A pokud jste milovníky ptačí říše, kromě krmítek můžete na své zahradě vybudovat pro ptačí hosty útočiště v podobě hromady větví, které ocení zejména vrabci a střízlíci.
V lednu můžete prozkoumat i areál Botanické zahrady Praha. Venkovní expozice jsou až do konce února přístupné bezplatně, a to od 9 do 16 hodin
a 20. ledna začíná fotografická výstava, která vás může inspirovat v přikrmování ptactva.
Více na www.botanicka.cz.
Botanická zahrada Praha