Problematika bezdomovectví a pomoc lidem bez domova patří určitě k otázkám, na kterých se veřejnost neshodne. I proto jsme požádali ty, kteří každodenně pracují s lidmi na ulici, o jakési poselství, které je s blížící se zimou velmi aktuální.
Sociální pracovnice azylového domu Hana:
1. Neignorujte v zimních obdobích člověka ležícího na lavičce, na zemi a tak dále. Ani když máte podezření, že požil alkoholické nápoje. V mraze hrozí takové osobě umrznutí. Volejte 155, popřípadě 156.
2. Nošení alkoholu nedoporučuji, přineste raději deku, spacák, jídlo, nebo ho můžete nasměrovat do jednoho ze zařízení pro lidi bez domova. Kontakty lze nalézt třeba na webu https://bezdomova.eu.
3. Teplé oblečení, deky, spacáky můžete kdykoliv přinést na adresu Pernerova 20.
Sociální pracovník noclehárny Prokop:
Během zimních opatření máme otevřenou noclehárnu pro muže i ženy s kapacitou 40 míst. Pokud zájemce přijde a není volné místo, dokážeme ho nasměrovat do jiné služby na území Prahy. Sociální služby pro lidi bez domova jsou během zimy v rozšířeném provozu a jsou vzájemně propojené.
Sociální pracovnice nízkoprahového denního centra Lucie:
Pro osoby bez domova jsou zimní měsíce velmi náročné. S příchodem zimních měsíců dochází k zaplnění kapacity nocleháren či jiných ubytovacích zařízení, a klientům tak mnohdy nezbývá nic jiného, než strávit noc venku. Nízkoprahové denní centrum Azylového domu sv. Terezie slouží jako útočiště, kde se klienti ohřejí, dají si polévku, kávu či teplý čaj. Mohou se zde osprchovat a převléct se v rámci charitního šatníku do čistého ošacení. S počínající zimou se potýkáme s nedostatkem zimního oblečení, bot, ale také dek či spacáků. Rádi bychom touto cestou požádali čtenáře, kteří by měli již nevyužívané zimní ošacení, zda by nám jej darovali.
Sociální pracovník terénní služby Lukáš:
1. Pokud chceme pomoci lidem na ulici, poskytneme jim jídlo nebo ošacení, ne alkohol nebo peníze, u nichž hrozí, že je utratí za návykové látky.
2. Nevěřme vždy všemu, co nám řeknou, jsou to lidé, kteří jsou naučení a okolnostmi nuceni častokrát mystifikovat, ze zkušeností vědí, že jim to může přinést určité výhody. Vždy je třeba zapojit zdravý selský rozum a snažit se poznat, co pravda je a co ne a co opravdu reálně může pomoci.
3. Potravinová sbírka. Pokud chci lidem pomoci se stravou, zamyslím se nad jejich situací a poskytnu vhodné potraviny. Mouka je lidem na ulici k ničemu.
4. Pokud vidím na ulici člověka, který je očividně ohrožen na životě, volám RZS, případně policii. V ostatních případech mohu klienta informovat o zařízeních zaměřených na pomoc lidem v sociální tísni, pokud nějaké znám. Pokud ne, dají se vyhledat na internetu.
Spolupráce radnice a charity
Arcidiecézní charita Praha (ADCH) ve spolupráci s radnicí Prahy 8 již sedm měsíců poskytuje potraviny a základní hygienu potřebným. Letos v dubnu byl v prostoru ÚMČ Praha 8 v ulici U Meteoru otevřen sklad potravinové a materiální pomoci, který provozuje Arcidiecézní charita Praha a od zahájení provozu bylo vydáno 415 balíčků 240 klientům.
„S Arcidiecézní charitou Praha nás pojí dlouhodobá a výborná spolupráce, kdy jsou schopni velmi operativně na naši žádost poskytnout podporu osobě bez domova. A je-li dotyčný člověk motivovaný, jsou schopni ho vytáhnout zpět mimo ulici. Jsem proto ráda, že jsme jim mohli vyjít vstříc s pronájmem místnosti pro zřízení potravinového okénka, které navíc slouží i klientům sociálního odboru,“ vysvětluje místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) vznik služby v objektu úřadu.
Pomoc je poskytována lidem, kteří se nacházejí v těžké sociální situaci, kdy jejich příjem nestačí na opatření základních potravin a hygienických prostředků. Sociální pracovnice a pracovníci sociálního odboru, Poradny pro lidi v tísni a dalších služeb zřizovaných Arcidiecézní charitou Praha, kteří těmto lidem pomáhají, jim nejdříve vystaví potravinovou poukázku a s ní pak mohou čerpat pomoc z uvedeného skladu. Vydání poukázky je však podmíněno provedením sociálního šetření. Nejčastěji jsou tak mezi podpořenými klienty rodiče samoživitelé, osoby se zdravotním znevýhodněním, senioři, ale například i lidé, kterým zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo měli vysoké výdaje za plyn a elektřinu, a na jídlo už jim nezbylo. Lidé si do skladu mohou pro pomoc dojít vždy ve čtvrtek dopoledne. A pokud to situace klienta vyžaduje, může být podpořen opakovaně. Sklad disponuje trvanlivými potravinami (mouka, cukr, olej, konzervy, polévky) a základními hygienickými a čisticími prostředky. Týdně podpoří až 20 osob.
Potraviny získává ADCH z vlastní sbírky, rovněž účastí v celonárodní Sbírce potravin. Další informace ke Sbírce i aktivitám naleznete na webové adrese praha.charita.cz.
Arcidiecézní charita Praha
Pernerova 20
Mgr. Stanislav Fiala,
ředitel AD sv. Terezie