V Libni, v areálu univerzity již 30 let provozuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská štěpný jaderný reaktor. Světově unikátní zařízení slouží hlavně k výuce studentů.
Již v době založení Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské se uvažovalo o vybudování vlastního reaktoru a v průběhu let se objevovaly různé návrhy větších či menších reaktorů. Příprava projektu reaktoru VR-1 začala v roce 1982 a v roce 1985 byla zahájena výroba komponent a samotná výstavba. Palivo IRT-2M bylo dovezeno v roce 1988. Na konci roku 1990 byla sestavena první aktivní zóna s palivem IRT-2M a 3. 12. v 16:25 CET dosáhl jaderný reaktor VR-1 svého prvního kritického stavu. Od té doby bylo kritického stavu dosaženo mnohokrát a praktickou výukou na reaktoru VR-1 si prošly stovky studentů.
Zařízení bylo navrženo pracovníky univerzity tak, aby poskytovalo ideální podmínky pro výuku studentů a trénink jaderných profesionálů. Díky tomu a úsilí mnoha pedagogů je dnes školní reaktor VR-1 světově uznávaným vzdělávacím zařízením, které je dáváno za vzor.
Hlavní činností na reaktoru VR-1 je výuka pro studenty z českých i zahraničních univerzit. Pravidelně jsou pořádány kurzy pro studenty ze Slovenska, USA, Velké Británie, Finska, Polska a dalších zemí. Zájem o kurzy na reaktoru není zdaleka jen z jaderných oborů. Výuku absolvovali například studenti humanitních oborů zaměřující se na proliferaci jaderných zbraní. Na reaktoru se školí i pracovníci českých a slovenských jaderných elektráren. V rámci spolupráce s IAEA jsou pořádány kurzy pro experty z různých zemí a k dispozici je i možnost on-line výuky. Na školní reaktor zavítají také studenti českých středních škol.
Dvě spojené reaktorové nádoby jsou umístěny na hale reaktoru. V jedné se nachází reaktor samotný, druhá slouží jako servisní nádoba. Aktivní zóna reaktoru (místo kde probíhá štěpná řetězová reakce) je na dně nádoby, několik metrů pod vodní hladinou. Výkon reaktoru je přibližně 100 až 500 W. Více informací naleznete na www. reaktor-vr1.cz.
K výročí reaktoru je v Národním technickém muzeu připravena výstava mapující jeho historii a současné využití. Výstava bude dostupná snad brzy, jak pominou protiepidemiologická opatření.
Ondřej Novák, ČVUT